Scorecard

"Copyright 2017 CD Broadcasting. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without the expressed written consent of the publisher."

Tuesday, April 12, 2016

HIGH SCHOOL TRACK AND FIELD

GERRY LENGUADORO CADET RELAYS @ IOWA FALLS

Team Standings
1. Aplington-Parkersburg
2. Iowa Falls-Alden

3200m run
2. Corey Heldt, IFA

4x800
1. Iowa Falls-Alden
2. Aplington-Parkersburg


Boys High Jump
1. Devon Sheridan, IFA

Long Jump
1. Jordan Wilkie, South Hardin
2. Hunter Edgerton, South Hardin

100m Dash
1. Tyjon Rose
2. Sam Thorn, AP

Discus
1. Caleb Striegel, CAL
2. Davonius Reed, AP

Shot Put
1. Davonius Reed, AP
2. Ben Westendorf, South Hardin

110m hurdles
1. Jordan Wilkie, South Hardin
2. Aaron McClellan, Iowa Falls-Alden

4x200m
1. Iowa Falls-Alden
2. Aplington-Parkersburg

400m Dash
1. Riley Barrett, AP
2. Devon Sheridan, IFA

Shuttle Hurdle
1. South Hardin
2. Iowa Falls-Alden

200m Dash
1. Isaac Ubben, AP
2. Tyjon Rose, IFA

1600m run
1. CJ May, AP
2. Jacob Hansen, WF

4x400
1. Aplington-Parkersburg
2. Iowa Falls-Alden

4x100
1. Iowa Falls-Alden

800m run
1. Austin Hutchins, South Hardin
2. Joey Berke, IFA

Distance Medley
2. West Fork

400m Hurdles
1. Riley Barrett, AP



LIONS RELAYS @ CLEAR LAKE

100m Dash
2. Zach Pogge, CGD

200m Dash
2. Zach Pogge, CGD

400m Dash
1. Korby Sander, BK

400m Hurdles
2. Ben VanHorn, HD

Discus

2. Aiden Carr, HD

N-P INVITE @ NASHUA

COWGIRL RELAYS

HUDSON RELAYS

400m Dash
2. Haley Wallis, Grundy Center

Shot Put
2. Rachel Frazier, AGWSR

1600 Distance Medley
2. Dike-New Hartford

W-SR BOYS INVITE @ WAVERLY

200m Dash
1. Connor Blough, DNH

100m hurdles
2. Nick Durnin, DNH

Discus
1. Ty Sohn, DNH

Long Jump
2. Jacob Luna, DNH

4x100
2. Dike-New Hartford

4x200
1. Dike-New Hartford

4x400
1. Dike-New Hartford

4x800
1. Dike-New Hartford

440m shuttle hurdle relay
1. Dike-New Hartford

J-HAWK RELAYS @ JESUP

OSAGE GIRLS INVITE

BOYS TENNIS

Hampton-Dumont 1
@ Aplington-Parkersburg 8

Iowa Falls-Alden
@ Fort Dodge St. Edmond

Union
@ South Hardin

GIRLS TENNIS

Fort Dodge St. Edmond
@ Iowa Falls-Alden

South Hardin 6
@ Union 3

GIRLS SOCCER

Aplington-Parkersburg 0
@ Denver 10

BOYS GOLF

Hampton-Dumont 181
@ West Fork 192

Union 178
@ Aplington-Parkersburg 150
Medalist Andy Smith, AP

Comet Co-ed invite @ Conrad

Clarksville
Tripoli
@ Dunkerton

GIRLS GOLF

Hampton-Dumont 218
@ West Fork 283
Medalist Mallory Wohlford, HD

Union 280
@ Aplington-Parkersburg 216
Medalist Erin Folken, AP

Comet Co-ed invite @ Conrad

Clarksville 230
Tripoli 257
@ Dunkerton 245

COLLEGE BASEBALL

Air Force
@ Iowa

COLLEGE SOFTBALL

Northern Iowa 3
@ Iowa 6

Creighton 4
@ Drake 0

Marshalltown CC 6
@ NIACC 3

Marshalltown CC 5
@ NIACC 4



 

Navigation

Social Media