Scorecard

"Copyright 2017 CD Broadcasting. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without the expressed written consent of the publisher."

Saturday, September 17, 2016

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Forest City Tournament
(Clarion-Goldfield-Dows)

Central Springs - 2 (25-21 // 25-21)
vs. C-G-D - 0

C-G-D - 2 (27-25 // 25-19)
vs. Roland-Story - 0

Forest City - 2 (25-15 // 25-19)
vs. C-G-D - 0

Lake Mills - 2 (25-16 // 25-11)
vs. C-G-D - 0

St. Ansgar - 2 (22-25 // 25-19 // 17-15)
vs. C-G-D - 1

Wolverine Invite @ Dike
(Dike-New Hartford)

Cedar Falls - 2 (18-21 // 21-17 // 15-13)
vs. D-NH - 1

D-NH - 2 (21-10 // 21-17)
vs. Sumner-Fredericksburg - 0

D-NH - 2 (21-8 // 21-11)
vs. Osage - 0

Janesville - 2 (18-21 // 21-19 // 16-14)
vs. D-NH - 1

Gladbrook-Reinbeck Tournament
(AGWSR, BCLUW, North Butler)

BCLUW - 2 (21-14 // 17-21 // 15-11)
vs. AGWSR - 1

BCLUW - 2 (21-12 // 21-10)
vs. G-R - 0

BCLUW - 2 (21-16 // 21-8)
vs. GM-G - 0

BCLUW - 2 (21-12 // 21-19)
vs. NB - 0

AGWSR - 2 (21-18 // 17-21 // 15-13)
vs. G-R - 1

G-R - 2 (21-14 // 21-15)
vs. NB - 0

Bobcat Invite @ Benton
(Grundy Center)

Cedar Rapids, Xavier - 2 (31-29 // 16-21 // 15-12)
vs. GC - 1

GC - 2 (21-16 // 20-22 // 15-7)
vs. Benton - 1

GC - 2 (21-15 // 21-7)
vs. Iowa City Regina - 0

Nashua-Plainfield Tournament
(West Fork, Rockford)

West Fork - 2 (25-20 // 25-20)
vs. Rockford - 0

Charles City - 2 (25-12 // 25-7)
vs. Rockford - 0

Rockford - 2 (25-18 // 25-11)
vs. Riceville - 0

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

Comet Invite @ South Hardin Recreation Area, Union
(BCLUW, Iowa Falls-Alden/AGWSR, South Hardin)

Girls Team Results

1 Grinnell 49
2 Benton 69
3 IF-A/AGWSR 91
4 East Marshall 109
5 South Tama 118
6 Green Mountain Garwin 119
7 South Hardin 129
8 BCLUW 231

Girls Individual Results

1 Sophia Gilbert 11 19:58 Benton
2 Bethany Lippert 11 20:59 IF-A/AGWSR
3 Mary Blanchard 9 21:26 Grinnell
4 Aubrie Fisher 9 21:30 IF-A/AGWSR
5 Kyla Wilkening 11 21:44 Green Mountain Garwin
6 Anjali Jones 9 22:04 Grinnell
7 Callie Frakes 9 22:15 South Tama
8 Mairead Brownell 11 22:39 Grinnell
9 Lauren Woeste 9 22:40 Benton
10 Madi Duncan 10 23:06 East Marshall
11 Melinda Puumala 10 23:07 East Marshall
12 Miquela Teske 12 23:17 South Hardin
13 Allison Jensen 12 23:31 Benton
14 Wendy Liera 9 23:34 East Marshall
15 Gracee Kivett 11 23:38 Grinnell

Boys Team Results

1 Grinnell 29
2 Benton 97
3 East Marshall 100
4 BCLUW 110
5 IF-A-AGWSR 121
6 South Hardin 133
7 Green Mountain Garwin 171
8 South Tama 176

Boys Individual Results

1 Cam Hungerford 10 18:14 East Marshall
2 Dylan Spina 10 18:21 Benton
3 William Roberts 12 18:35 Grinnell
4 Thomas Clower 11 18:36 Grinnell
5 Ian Showers 12 18:36 BCLUW
6 Lucas Chamberland 12 18:38 Grinnell
7 Joe Simon 10 18:39 Grinnell
8 Caleb Silver 10 18:39 BCLUW
9 Trenton O'Halloran 11 18:40 Grinnell
10 David Gilbert 12 18:41 Grinnell
11 Jacob Vanderwilt 10 18:42 South Hardin
12 Hunter Filloon 12 18:44 South Tama
13 Matthew Cunningham 10 18:47 Grinnell
14 Patrick Gorkow 11 18:53 Benton
15 Brayden Penning 11 18:56 IF-A/AGWSR

COLLEGE FOOTBALL

North Dakota State - 23
@ Iowa - 21

Iowa State - 20
@ TCU - 41

Northern Iowa - 30
@ Eastern Washington - 34

McKendree (IL) - 16
@ Drake - 28

Wartburg - 38
@ Nebraska Wesleyan - 28

Upper Iowa - 21
@ Minnesota State-Moorhead - 23

Ellsworth C.C. - 14
@ Dodge City C.C. - 24

Waldorf - 14
@ Dakota State - 36

COLLEGE VOLLEYBALL

South Dakota - 0
@ Iowa - 3 (25-19 // 25-15 // 25-21)

Missouri State - 0
@ Iowa State - 3 (25-12 // 25-21 // 25-22)

Northwestern - 0
@ Northern Iowa - 3 (25-20 // 25-20 // 25-19)

Syracuse - 0
@ Northern Iowa - 3 (25-16 // 25-18 // 25-18)

Weber State - 3 (24-26 // 25-20 // 25-23 // 25-22)
@ Drake - 1

St. Olaf (MN) - 0
@ Wartburg - 3 (25-11 // 25-19 // 25-17)

St. Benedict (MN) - 0
@ Wartburg - 3 (25-19 // 30-28 // 25-15)

MEN'S COLLEGE SOCCER

Loyola-Chicago - 1
@ Drake - 0

Wartburg - 2
@ Illinois Wesleyan - 1

Century College - 1
@ NIACC - 8

WOMEN'S COLLEGE SOCCER

Wartburg - 0
@ St. Thomas (MN) - 3



 

Navigation

Social Media