Scorecard

"Copyright 2017 CD Broadcasting. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without the expressed written consent of the publisher."

Friday, December 2, 2016

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Clear Lake - 72
@ Hampton-Dumont - 50

West Fork - 31
@ Rockford - 42

Grundy Center - 36
@ AGWSR - 38

Fort Dodge St. Edmond - 57
@ Clarion-Goldfield-Dows - 42

BCLUW - 50
@ South Hardin - 54

Lake Mills - 76
@ Belmond-Klemme - 27

Valley Lutheran - 41
@ CAL - 35

Clarksville - 33
@ Dunkerton - 47

Iowa Falls-Alden - 58
@ Webster City - 49

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Clear Lake - 72
@ Hampton-Dumont - 32

West Fork - 64
@ Rockford - 50

Grundy Center - 39
@ AGWSR - 48

Fort Dodge St. Edmond - 66
@ Clarion-Goldfield-Dows - 42

BCLUW - 37
@ South Hardin - 43

Lake Mills - 67
@ Belmond-Klemme - 60

Valley Lutheran - 11
@ CAL - 70

HIGH SCHOOL WRESTLING

Joe Fitch Invitional @ Humboldt
(Aplington-Parkersburg)

120 - Nathan Klahsen (2-2) placed 5th and scored 11.00 team points.
Round 1 - Nathan Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-2 received a bye () (Bye)
Round 2 - Alec Fett (Forest City) 27-11 won by fall over Nathan Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-2 (Fall 2:52)
Round 3 - Cresten Craven (Humboldt) 3-0 won by fall over Nathan Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-2 (Fall 1:08)
5th Place Match - Nathan Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-2 won by fall over Tyler Vick (Pocahontas Area) 1-3 (Fall 1:46)

126 - Jared Brouwer (1-3) placed 6th and scored 6.00 team points.
Round 1 - Chase McLaren (Atlantic) 51-9 won by fall over Jared Brouwer (Aplington-Parkersburg) 1-3 (Fall 1:08)
Round 2 - Jacob Canales (Sheldon South O`Brien) 2-1 won by fall over Jared Brouwer (Aplington-Parkersburg) 1-3 (Fall 1:11)
Round 3 - Jared Brouwer (Aplington-Parkersburg) 1-3 won by major decision over Austin Hulsing (Kuemper-Catholic) 1-3 (MD 19-6)
5th Place Match - Thomas Melohn (Pocahontas Area) 2-2 won by fall over Jared Brouwer (Aplington-Parkersburg) 1-3 (Fall 0:55)

132 - Matthew Klahsen (2-1) placed 4th and scored 15.00 team points.
Round 1 - Spencer Griffin (Emmetsburg) 30-10 won by fall over Matthew Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-1 (Fall 1:21)
Round 2 - Matthew Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-1 won by fall over Brady Parkis (Kuemper-Catholic) 23-23 (Fall 3:29)
Round 3 - Matthew Klahsen (Aplington-Parkersburg) 2-1 won by fall over Chandler Witzke (Pocahontas Area) 0-3 (Fall 1:35)

138 - Ben Ogle (2-1) placed 4th and scored 13.00 team points.
Round 1 - Ben Ogle (Aplington-Parkersburg) 2-1 won by decision over Colton Mudd (Atlantic) 1-2 (Dec 8-6)
Round 2 - Ben Ogle (Aplington-Parkersburg) 2-1 won by fall over Ethan Scott (Kuemper-Catholic) 0-3 (Fall 1:14)
Round 3 - Carson Clark (Emmetsburg) 25-16 won by fall over Ben Ogle (Aplington-Parkersburg) 2-1 (Fall 1:05)

152 - Jack Maitland (1-2) placed 6th and scored 7.00 team points.
Round 1 - Jack Maitland (Aplington-Parkersburg) 1-2 won by fall over Grant Sanders (Kuemper-Catholic) 9-26 (Fall 1:11)
Round 2 - Jaxen Kampen (Humboldt) 35-12 won by fall over Jack Maitland (Aplington-Parkersburg) 1-2 (Fall 3:52)
Round 3 - Bobby Beldt (Sheldon South O`Brien) 2-1 won by fall over Jack Maitland (Aplington-Parkersburg) 1-2 (Fall 1:42)

182 - Joe Little (0-3) placed 8th and scored 1.00 team points.
Round 1 - Cale Roller (Atlantic) 1-2 won by fall over Joe Little (Aplington-Parkersburg) 0-3 (Fall 1:33)
Round 2 - Joel Osborn (Humboldt) 8-8 won by fall over Joe Little (Aplington-Parkersburg) 0-3 (Fall 0:16)
Round 3 - Luke Jenness (Sheldon South O`Brien) 3-0 won by fall over Joe Little (Aplington-Parkersburg) 0-3 (Fall 0:46)

195 - Avery Fischer (1-2) placed 6th and scored 7.00 team points.
Round 1 - Zac Stork (Atlantic) 49-12 won by fall over Avery Fischer (Aplington-Parkersburg) 1-2 (Fall 0:40)
Round 2 - Avery Fischer (Aplington-Parkersburg) 1-2 received a bye () (Bye)
Round 3 - Brandon Johnson (Humboldt) 4-5 won by fall over Avery Fischer (Aplington-Parkersburg) 1-2 (Fall 0:52)

220 - Nolan Freeman (2-1) placed 4th and scored 15.00 team points.
Round 1 - Nolan Freeman (Aplington-Parkersburg) 2-1 won by fall over Keegan Jepsen (Pocahontas Area) 12-28 (Fall 2:37)
Round 2 - Austin Mills (Atlantic) 9-2 won by fall over Nolan Freeman (Aplington-Parkersburg) 2-1 (Fall 0:58)
Round 3 - Nolan Freeman (Aplington-Parkersburg) 2-1 won by fall over Lucas Riesenberg (Kuemper-Catholic) 1-3 (Fall 3:42)

285 - Bryce Campbell (0-3) placed 8th and scored 1.00 team points.
Round 1 - Tucker Vonnahme (Kuemper-Catholic) 30-17 won by fall over Bryce Campbell (Aplington-Parkersburg) 0-3 (Fall 0:59)
Round 2 - Tim Elliott (Pocahontas Area) 27-9 won by fall over Bryce Campbell (Aplington-Parkersburg) 0-3 (Fall 1:06)
Round 3 - Jonah Dachen (Sheldon South O`Brien) 1-2 won by fall over Bryce Campbell (Aplington-Parkersburg) 0-3 (Fall 4:38)

MEN'S COLLEGE BASKETBALL

NIACC - 81
@ Northeast C.C. (NE) - 94

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL

M.C.C.-Penn Valley - 52
@ Ellsworth C.C. - 54

NIACC - 53
@ Northeast C.C. (NE) - 98

COLLEGE WRESTLING

Iowa - 29
@ South Dakota State - 5

JUNIOR HOCKEY

New Ulm Steel - 4
@ North Iowa Bulls - 7

Waterloo Black Hawks - 4
@ Tri-City Storm - 1



 

Navigation

Social Media