Scorecard

Copyright 2024 CD Broadcasting. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without the expressed written consent of the publisher."



Friday, April 5

Track & Field
South Hardin Invite (Girls) 
(AGWSR, Aplington-Parkersburg, Grundy Center, South Hardin)
Team Score: 1st. Grundy Center - 156, 4th. AGWSR - 90.5, 5th. South Hardin - 87, 7th. AP - 76

Dave Sage Boys Meet @ Waverly-Shell Rock 
(Dike-New Hartford)

Cowboy Relays (Boys) @ Clarion-Goldfield-Dows 
(Belmond-Klemme, Clarion-Goldfield-Dows, Hampton-Dumont-CAL, Iowa Falls-Alden, West Fork)
Team Score: 1st. Forest City - 166, 2nd. IFA - 124, 3rd. HD-CAL - 104
Clarion-Goldfield-Dows (Class A)
Christopher Greenfield - 5th in 1600m, 6th in 3200m
Mason Allen -  1st in discus
Bryce Lindaman - 6th in shot put
800 medley - 5th
4x200m - 5th
4x800m - 5th
Hampton-Dumont-CAL (Class A)
Gavin Meader - 2nd in 100m
200m - 3rd.Brody Strother, 6th.Ryder Strother
Caden Woods - 6th in 400m, 5th in high jump 
110m hurdles - 4th.Aiden Polk, 5th.Aaden Keehn
Colin Bird - 5th in 400m hurdles
Gage Plagge - 1st in long jump
Shot Put - 1st. Scott Harr, 3rd. Grant Subbert
Discus - 3rd. Scott Harr
4x100m - 1st
4x200m - 1st
4x400m - 5th
4x800m - 4th
800 medley relay - 1st
4x110 shuttle hurdle - 2nd
Iowa Falls-Alden (Class A)
Jaden Damiano - 1st in 100m, 110m hurdles, and 400m hurdles
Ray Morgan Jr. - 2nd in 110m hurdles, 5th in 200m
Will Henle - 2nd in 400m, 4th in 400m hurdles
Levi Langfitt - 4th in 200m
Carter DeBates - 2nd in discus, 4th in shot put
Grant McElmuray - 5th in discus
Drake Sanders - 3rd in 800m
Hunter Miller - 6th in 1600m
Shuttle hurdle - 1st (school record, 1:02.34)
400m relay- 5th
800m relay - 4th
1600m relay - 2nd
800m medley - 3rd
1600m medley - 4th
3200m relay - 3rd
Belmond-Klemme (Class B)
Aiden Friedow - 2nd in 100m, 4th in 200m
Aiden Hobschiedt - 4th in 400m, 5th in 200m
Griffen Paulsen - 2nd in 3200m, 3rd in 1600m, 5th in 800m
Cash Young - 4th in 1600m
Saul Duran - 5th in long jump
Kysen Lamb - 3rd in high jump
4x100m - 3rd
4x200m - 3rd
4x400m - 4th
4x800m - 4th
West Fork (Class B)
Brett Behr - 5th in 100m
Blain Schulz - 6th in 200m, 3rd in long jump
Trevor Despenas - 2nd in 400m
Dax Suntken - 5th in discus
4x100m - 2nd
4x200m - 5th
4x400m - 5th
800 medley - 2nd

Girls Golf
AGWSR - 223
Gladbrook-Reinbeck - 266
@ BCLUW - 189

Clarion-Goldfield-Dows
@ Garner-Hayfield-Ventura - 

Dike-New Hartford - 206
@ Oelwein - DNP

Boys Golf
AGWSR - 172
Gladbrook-Reinbeck - 185
@ BCLUW - 155

Dike-New Hartford - 166
@ Oelwein - 182

Girls Soccer
Aplington-Parkersburg - 5
@ Wright County - 0

Dike-New Hartford
@ Columbus Catholic - 

Boys Soccer
West Marshall - 3
@ Wright County - 4

Girls Tennis
Aplington-Parkersburg - 3
@ St. Edmond - 6

Independence - 0
@ Dike-New Hartford - 9

Nevada - 9
@ Grundy Center - 0

Boys Tennis
Grundy Center
@ Nevada - 

Women’s College Basketball
NCAA Tournament Final Four
Iowa - 71
Vs. UConn - 69

MiLB
Toledo Mud Hens - 4
@ Iowa Cubs - 3



Contact Details

104.9, KLMJ-FM, Hampton, Iowa

radio@radioonthego.com

(641) 456-5656

(641) 456-5655

Contact Details

98.9, KQCR-FM, Parkersburg, Iowa

radio@radioonthego.com

(319) 346-1234

(641) 456-5655

Download App

Social Links